Turkish English French German Russian

            

Buradasınız: ANASAYFABİZE DAİRHABERLERRestore edilen Emir Sultan Türbesi ziyarete açılacak

Restore edilen Emir Sultan Türbesi ziyarete açılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin önemli tarihi yapılarından Emir Sultan Türbesi'ndeki aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılan 3 farklı yapı kalıntısı aslına uygun olarak restore ediliyor. Türbenin bu yıl içinde yeniden ziyarete açılması planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 2011 yılında yaptığı protokol kapsamında, kentin önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında uyguladığı restorasyon çalışmalarında sona yaklaştı. Tarihi türbedeki projenin 2013 yılı içinde tamamlanıp Emir Sultan'ın ziyaretçilere açılması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler çerçevesinde, yaklaşık bin 400 metrekare alana sahip Emir Sultan Türbesi'nde çalışmalar titizlikle devam ediyor.

Namazgah Mahallesi'nde bulunan, İzmir'i alırken şehit düşen ve halk arasında 'Emir Sultan' adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in naaşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camii kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi ve İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimlerinin naaşları da yer alıyor.

ORİJİNAL HALİ KORUNUYOR
Çalışmalar kapsamında, Emir Sultan Türbesi'nin bulunduğu alanda yer alan aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılmış 3 farklı yapı da aslına uygun olarak restore edildi. Dergah, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek. 2 kurnadan oluşan hamam yapısı aslına sadık kalınarak restore ediliyor. Aşhane yapısı, araştırmalarda çıkan yeni veriler doğrultusunda yeniden ayağa kaldırılıyor. Türbe binasında restorasyon çalışmaları da sürüyor. Proje gereği alana ilave olarak güvenlik binası yapılırken, önümüzdeki süreçte Hazireye (mezarlık bölgesi) ait mezar taşlarının tasnif edilerek yerinde korunacağı ve bu alandaki çevre düzenleme çalışmalarının da süratle tamamlanacağı bildirildi.

Yorumlar

0 ALLAH SEFAATİNE NAİL EYLESİNDOST 16-06-2013 10:18 #1
BOYLESİ ALLAH DOSTLARININ MEKANLARINA ÖNEM VERMEK LAZIM
Alıntı Yap

Yorum ekle

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR


Güvenlik kodu Yenile

Tasarım: JEST WEB

Her Hakkı Saklıdır. @2013 - Patnos

*TELEFON: 0472 616 63 63 - 0472 616 2741* *GSM: 0506 899 04 04 - 0536 666 01 87*

Didim Günlük Kiralık
ağrıda acenta firmaları ağrıda havaalanı servisleri ağrıdan patnosa ağrıdan patnosa nasıl gidilir ağrıdan patnosa servis ağrıda turizm ve seyehat acentası ağrı havaalanından patnosa servis ağrı havaalanından patnosa ulaşım ağrı havaalanı servisleri ağrı havaalanı seyehat acentaları ağrı havalanı servis numaraları ağrı patnosta tur araçları ağrı patnosta turizm acentası ağrı patnos turizm ve seyehat acentaları telefonu ağrı patnos uçak bileti satış yeri ağrı seyehat danışmanı ağrı travel agency ağrı turizm danışmanı patnos seyehat patnos seyehat acentası patnos seyehat danışmanlığı patnosta acentalar patnosta güvenilir seyehat acentası patnosta hesaplı uçak bileti patnosta kaliteli seyehat acentası patnostan ağrı havaalanına servis patnostan ağrı havaalanına ulaşım patnostan ağrıya patnostan ağrıya nasıl gidilir patnostan ağrıya servis patnosta nereden nereye patnostan havaalanına servis telefon numarası patnostan uçak bileti nasıl alınır patnostan vana patnostan vana nasıl gidilir patnostan vana servis patnostan van havaalanına servis patnostan van hava alanına ulaşım patnosta seyehat acentası patnosta turizm acentası patnosta tur servisleri patnosta tur ve gezi patnosta tur ve gezi araçları patnosta uygun bilet patnosta uygun uçak bileti patnosta uçak bileti patnosta uçak bileti nereden alınır patnosta uçak bileti satış noktası patnos travel agency patnos turizm danışmanı patnos uçak bileti patnos uçak bileti satış yeri seyehat danışmanı travel agency vandan havaalanı servisleri vandan patnosa vandan patnosa nasıl gidilir vandan patnosa servis vanda tur ve gezi servisleri van havaalanından patnosa servis van havaalanından patnosa ulaşım van havaalanı servisleri van havaalanı servis numaraları van havaalanı seyehat acentaları van seyehat danışmanı van travel agency van turizm danışmanı